Топлички Округ

Координати: 43°14′N 21°36′E / 43.233° СГШ; 21.600° ИГД / 43.233; 21.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Топлички округ
Toplički okrug
Округ во Србија
Слики од Топличкиот Округ
Местоположба на Топличкиот Округ во Србија
Местоположба на Топличкиот Округ во Србија
Држава Србија
Административно седиштеПрокупље
Управа
 • НачалникНебојша Вукадиновиќ
Површина
 • Вкупно2,231 км2 (861 ми2)
Население (попис 2011)
 • Вкупно91,754
 • Густина41,1/км2 (106/ми2)
ISO 3166RS-21
Општини4
Населби267
- Градови4
- Села263

Топлички Округ (српски: Топлички округ) — административна област во јужна Србија, именувана по реката Топлица. Со население од 91.754 жители, има најмало население од сите српски окрузи. Административен центар му е градот Прокупље.

Општини[уреди | уреди извор]

Го опфаќа градот Прокупље и три општини:

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948141.502—    
1953149.421+5.6%
1961141.141−5.5%
1971129.542−8.2%
1981121.933−5.9%
1991111.813−8.3%
2002102.075−8.7%
201191.754−10.1%

Според последниот официјален попис направен во 2011 година, Топличкиот Округ брои 91.754 жители. Најголем дел од населението е со српска етничка припадност (93,46%) додека 50,02% од населението на општината е урбано.

Етнички состав на општината:

Етничка група Популација %
Срби 85.750 93,46%
Роми 3.945 4,30%
Црногорци 176 0,19%
Македонци 97 0,11%
Романци 76 0,08%
Хрвати 50 0,05%
Други 1.660 1,81%
Вкупно 91.754

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]