Среднобанатски Округ

Координати: 45°22′N 20°23′E / 45.367° СГШ; 20.383° ИГД / 45.367; 20.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Среднобанатски Округ
Srednjobanatski okrug
Средњобанатски округ
Közép-bánsági körzet
Округ во Србија
Слики од Среднобанатскиот Округ
Местоположба на Среднобанатскиот Округ во Србија
Местоположба на Среднобанатскиот Округ во Србија
Држава Србија
ПокраинаВојводина Војводина
Административно седиштеЗрењанин
Управа
 • НачалникПредраг Раѓеновиќ
Површина
 • Вкупно3,256 км2 (1,257 ми2)
Население (попис од 2011)
 • Вкупно187,667
 • Густина58/км2 (150/ми2)
ISO 3166RS-02
Општини4 и 1 град
Населби55
- Градови и гратчиња4
- Села51
Мреж. местоsrednjobanatski.okrug.gov.rs
Карта на Среднобанатскиот Округ
Етничка карта на Среднобанатскиот Округ (попис 2002 година)

Среднобанатски Округ (српски: Средњобанатски округ; унгарски: Közép-bánsági körzet) — еден од седумте административни окрузи на автономната покраина Војводина, Србија. Се наоѓа во географскиот регион Банат. Според резултатите од пописот од 2011 година, има население од 186.851 жители. Административен центар е градот Зрењанин.

Име[уреди | уреди извор]

На српски, округот е познат како Средњобанатски округ, на хрватски како Srednjobanatski okrug , на унгарски како Közép-bánsági körzet, на словачки како Sredobanátsky okres, на романски како Districtul Banatul Central и на русински Стредобанатски окрух.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот го опфаќа градот Зрењанин и следните општини:

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948218.821—    
1953221.667+1.3%
1961229.812+3.7%
1971231.486+0.7%
1981230.962−0.2%
1991221.353−4.2%
2002208.456−5.8%
2011187.667−10.0%

Според последниот официјален попис направен во 2011 година, Среднобанатскиот Округ има 187.667 жители.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на Среднобанатскиот Округ е следниот: [1]

Етничка група Популација %
Срби 134.264 71,54%
Унгарци 23.550 12,55%
Роми 7.267 3,87%
Романци 4.214 2,25%
Словаци 2.135 1,14%
Хрвати 796 0,42%
Југословени 769 0,41%
Македонци 521 0,28%
Црногорци 378 0,20%
Бугари 298 0,16%
Германци 219 0,12%
Албанци 194 0,10%
Муслимани 116 0,06%
Словенци 113 0,06%
Русини 108 0,06%
Други 12.725 6,78%
Вкупно 187.667

Цркви[уреди | уреди извор]

Има многу градби кои се истакнуваат по својата убавина: Православната црква Успение од 1746 година, Римокатоличката црква во Арач од 13 век и Римокатоличката катедрала од 1868 година и Реформаторската црква од 1891 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 16 January 2017.

Забелешка: Сите официјални материјали направени од Владата на Србија се јавни со закон. Информациите се преземени од официјалната веб-страница .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]