Браничевски Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браничевски Округ
Браничевски округ
Braničevski okrug
Округ во Србија
Panorama Golubačke tvrđave.jpg
Crkva svetog arhangela Gavrila, Veliko Gradište 03.JPGIzvor rečice Vrelo, Hidrokompleks Lisine, 22.JPGKrupajsko vrelo, Žagubica 01.jpg
Wiki.Đerdap II Crkva Svetog proroka Jeremije (Braničevo) 226.jpgRamska Tvrđava jun 2014 148.jpgViminacium, Moesia Superior, Serbia (42035096342).jpg
Wiki.Đerdap I Town halls in Požarevac 083.jpgWiki.Đerdap I Nimnik Monastery 202.jpgCrkva Svetih Petozarnih mučenika u Smoljincu, opšti izgled.jpg
Ergela Ljubičevo (Ljubičevo Stable) 05.jpgSpomenik streljanim rodoljubima 1941-1944.jpgNational museum Pozarevac.jpg
Golubac Serbie O (137556325).jpegDanube Golubac 12.jpg
Слики од Браничевскиот Округ
Местоположба на Браничевскиот Округ во Србија
Местоположба на Браничевскиот Округ во Србија
Држава Србија
Статистички регионЈужна и Источна Србија
Административно седиштеПожаревац
Управа
 • Градоначалник на округоАлександар Ѓокиќ
Површина
 • Вкупно3,865 км2 (1,492 ми2)
Население (попис во 2011)
 • Вкупно180,480
 • Густина46,7/км2 (121/ми2)
ISO 3166RS-11
Општини7 и 1 град
Населби189
- Градови7
- Села182
Мреж. местоbranicevski.okrug.gov.rs
Браничевски управни округ.svg

Браничевски Округ — округ кој се наоѓа во источниот дел на Република Србија. Вклучува град и општините:

  1. Град Пожаревац - градски населби: Костолац и Пожаревац (седиште)
  2. Општина Велико Градиште - седиште на градската населба Велико Градиште
  3. Општина Голубац - седиште на селската населба Голубац
  4. Општина Мало Црниќе - седиште на селската населба Мало Црниќе
  5. Општина Жабари - седиште на селската населба Жабари
  6. Општина Петровац на Млави - седиште на градот Петровац на Млави
  7. Општина Кучево - седиште на градската населба Кучево
  8. Општина Жагубица - седиште на селската населба Жагубица

Седиште на округот е градот Пожаревац, позната раскрсница, низ која и денес водат бројни сообраќајници. Има вкупно население од 183.625 (попис од 2011 година).

Во средината на 19 век, во времето на независноста на српската држава, Пожаревац станал, покрај Крагуевац, вториот главен град на кнезот Милош Обреновиќ. За време на неговиот живот, кнезот Милош Обреновиќ си подигнал споменици во Пожаревац:

Културни знаменитости на Браничевскиот Округ се:

Природните знаменитости на Браничевскиот Округ се:

Стопанските капацитети на овој округ се концентрирани во близина на градовите Пожаревац и Костолац.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]