Тома Песке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тома Песке
CNES/ESA астронаут
Националностфранцуска
Статусактивен
РоденТома Готје Песке
26 февруари 1978(1978-02-26)(46 г.)
Руан, Нормандија, Франција
Друго занимање
инженер, пилот
Поминато време во вселената
Моментално во вселената
ИзборГрупа ЕСА 2009
Вкупно ИОС
5
Вкупно време ИОС
33 часа
МисииSoyuz MS-03 (Expedition 50/51), SpaceX Crew-2 (Expedition 65/66)
Обележја на мисиите
Мрежно местоthomaspesquet.esa.int

Тома Готје Песке (француски: Thomas Gautier Pesquet; 26 февруари 1978, Руан) — француски инженер за воздухопловство, пилот и астронаут на Европската вселенска агенција (англиски: European Space Agency или ESA). Песке бил избран од ESA како кандидат во мај 2009 година,[1] и успешно ја завршил основната обука во ноември 2010 година.[2] Од ноември 2016 година до јуни 2017 година, Песке бил дел од Expedition 50 и Expedition 51 како инженер за летање.[3] Песке се вратил во вселената во април 2021 година на бродот „SpaceX Crew Dragon“ за втор шестмесечен престој на ISS.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Песке е роден во Руан, Франција и го смета Диеп за свој роден град. Тој е помладиот од двајцата браќа. Песке има црн појас во џудо и ги наведува кошарката, џогирање, пливање и сквош како негови омилени спортови. Тој е ентузијаст на отворено и авантуристички активности и ужива во планински велосипедизам, kite surfing, едрење, скијање и планинарење. Тој исто така е со долгогодишно искуство и има напредни лиценци за нуркање и падобранство. Неговите други интереси вклучуваат патување, свирење на саксофон и читање. Ан Моте (Anne Mottet) е негова партнерка.[4]

Образование[уреди | уреди извор]

Песке матурирал во гимназијата Пјер Корнеј (Lycée Pierre Corneille) во Руан,[5] Франција, во 1996 година.

Во 2001 година магистрирал на École nationale supérieure de l'aéronautique et de l'espace во Тулуза, Франција, насока вселенски системи и механика на вселенски возила. Последната година пред дипломирањето ја поминал на École Polytechnique de Montréal, Канада, како студент за размена на аеронаутика и вселенски магистер.

Песке дипломирал на школата за летови на Ер Франс (Air France) во 2006 година. Ова довело до Airline Transport Pilot License-Instrument Rating (ATPL-IR).

Зборува француски, англиски, шпански, кинески, германски и руски, и е член на Француската асоцијација за аеронаутика и астронаутика (French Aeronautics and Astronautics Association) и на Американскиот институт за аеронаутика и астронаутика (AIAA).

Кариера[уреди | уреди извор]

Песке тренира за NEEMO 18.

Од октомври 2001 година, Песке работел како инженер за динамика на вселенски летала во мисии за далечинско набљудување за GMV, S.A. во Мадрид, Шпанија.

Помеѓу 2002 и 2004 година, Песке работел во француската вселенска агенција ЦНЕС, како истражувачки инженер за автономија на вселенските мисии. Тој исто така спровел различни студии за идниот дизајн на европскиот копнен сегмент и хармонизацијата на европската вселенска технологија. Од крајот на 2002 година, тој бил претставник на CNES на CCSDS, Консултативниот комитет за системи за вселенски податоци, работејќи на темата за вкрстена поддршка помеѓу меѓународните вселенски агенции.

Приватен пилот, бил избран во 2004 година за програмата за обука на летови на Ер Франс. Продолжил да стане комерцијален пилот на француската авиокомпанија, каде што започнал да лета со Ербас А320 во 2006 година. Тој се пријавил на повеќе од 2000 часа на летање на разни комерцијални патнички авиони и се квалификувал како инструктор за летање со типови на A320 и како инструктор за управување со ресурси на екипажот.

Во 2018 година, Песке го добил својот рејтинг од типот „Ербас А310“ и е квалификуван како пилот на авиони Novespace Zero-G.

Кариера во ESA[уреди | уреди извор]

Песке бил избран за астронаут на Европската вселенска агенција (ESA) во мај 2009 година. Тој се приклучил на ESA во септември 2009 година и успешно ја завршил основната обука на астронаутот во ноември 2010 година. Песке е најмладиот член на European Astronaut Corps и последниот од класата на астронаути на ESA од 2009 година кој пристигнал во вселената.

На 10 јуни 2014 година, НАСА објавила дека Песке ќе служи како акванаут на Aquarius подводна лабораторија за време на мисијата за истражување на подморските води NEEMO 18, која започнала на 21 јули 2014 година и траела девет дена.[6][7] Тој исто така учествувал во подземниот курс на ESA's CAVES [8][9] и NASA's SEATEST II мисијата во 2013 година, напредувајќи го своето искуство во истражувањето.

Во 2014 година, Тома бил избран од ESA за шестмесечна мисија во Меѓународната вселенска станица, почнувајќи од ноември 2016 година.[10] Тома исто така бил резерва на астронаутот на ESA, Андреас Могенсен, кој полетал до Меѓународната вселенска станица со 10-дневен лет во септември 2015 година

Експедиција 50/51[уреди | уреди извор]

Песке за време на ЕВА на 13 јануари 2017 година

Песке бил лансиран од космодромот Бајконур на Soyuz MS-03 на 17 ноември 2016 година. Тој поминал шест месеци на Меѓународната вселенска станица како дел од Expedition 50/51. Пристигнувајќи на ISS на 19 ноември 2016 година, тој бил првиот француски астронаут откако Léopold Eyharts помогнал да се инсталира европскиот лабораториски модул Columbus за време на Expedition 16. Неговото доаѓање го означил почетокот на европската мисија Проксима [11]

Песке (лево) и колегите членови на екипажот Пеги Витсон (Peggy Whitson) (десно) и Олег Новицки

Мисијата „Проксима“ вклучувала 50 научни експерименти за ЕСА и ЦНЕС. Мисијата била именувана по Проксима Кентаур, продолжувајќи ја традицијата на француските астронаути да ги именуваат мисиите по ѕвезди и соѕвездија. Х во логото симболизира дека Песке е десеттиот француски астронаут, како и непознатото. Името на мисијата „Проксима“ било избрано на натпревар, а победничкото име го дал 13-годишниот Самуел Плана (Samuel Planas) од Тулуза, Франција. Логото на мисијата е дизајнирано од Тома Песке и Карен Олденбург.[12]

Песке ја извршил својата прва EVA со астронаутот Шејн Кимброу (Shane Kimbrough) на 13 јануари 2017 година. За време на EVA, тие ја подготвиле инфраструктурата за да ги заменат батериите ISS. EVA траела 5 часа и 58 минути.[13]

Песке држи фотографија од колегата од ESA, Тим Пик (Tim Peake), држејќи фотографија од колегите астронаути на ЕСА

На 23 март 2017 година, Песке ја извел својата втора кариера EVA со Шејн Кимброу. Главната цел била да се подготви Pressurized Mating Adapter-3 (PMA-3) за инсталација на вториот меѓународен адаптер за прицврстување International Docking Adapter (IDA), кој ќе ги смести идните пристаништа за возила на трговскиот екипаж. PMA-3 обезбедува под притисок на интерфејсот помеѓу станичните модули и прицврстувачкиот адаптер. Експедицијата 50 Кимброу и Песке ги исклучиле каблите и електричните врски на PMA-3 за да се подготват за неговиот роботски потег на 26 март 2017 година. PMA-3 ќе биде преместена од пристанишната страна на модулот Tranquility на страничната страна на модулот Harmony, каде што ќе стане дом за прицврстувачкиот адаптер, кој ќе биде испорачан на иден лет на товарен брод SpaceX Dragon. Просторните возачи инсталираа и нова станица со нула бандаж (ITS) нова компјутерска реле-кутија опремена со напреден софтвер за адаптерот. Двајцата spacewalkers го подмачкаа заклучувачкиот ефектор на роботската рака Canadarm2, прегледаа вентил на радијаторот осомничен за мало истекување на амонијак и ги замениле камерите на јапонскиот сегмент на излезната станица. Радијаторите се користат за исфрлање на вишок топлина што се собира преку нормално работење на вселенската станица. EVA траел 6 часа и 34 минути.[14]

На 2 јуни 2017 година, МС-03 undocked од ISS, носејќи ги Песке и Новицки на Земјата, заклучувајќи 196-дневна мисија во вселената. Peggy Whitson остана на ISS и се врати на Soyuz MS-04. MS-03 се допре нешто повеќе од 3 часа after undocking, заклучувајќи го првиот вселенски лет на Песке. Песке поминал 196 дена, 17 часа и 49 минути во вселената.[15]

Експедиција 65/66[уреди | уреди извор]

На 11 март 2020 година, ESA објави во блог пост дека Песке ќе се врати на ISS во втората половина на 2021 година за втор шестмесечен престој, во кој тој ќе стане првиот европски астронаут што пуштал American Commercial Crew Vehicle.[16]

Тој требал да отпатува во Вселенски центар Џонсон (Johnson Space Center) во Тексас за да започне со обука за неговиот лет до крајот на март 2020 година, иако во средината на март 2020 година на својата приказна на Инстаграм изјавил дека ќе го одложи своето патување до Хјустон.[17] Тој пристигнал во Хјустон, заедно со германскиот астронаут на ESA, Матијас Маурер и космонаутите од Roscosmos, Сергеј Рижиков, Сергеј Куд-Сверчков, Олег Новицки и Петар Дубров на 12 мај 2020 година.[18]

На 29 април 2020 година, ESA објавил конкурс за именување на мисијата на Песке; победникот ќе биде објавен во летото 2020 година и ќе добие потпишана мисија за лет, пренесена од Песке до ISS.[19]

На 28 јули 2020 година, Песке бил официјално доделен на мисијата SpaceX Crew-2, која започнал на 23 април 2021 година.[20] Тој патувал до Меѓународната вселенска станица заедно со астронаутите на НАСА, Shane Kimbrough, кој командувал со Crew Dragon, Megan McArthur, како пилот и астронаутот од JAXA, Akihiko Hoshide. Откако ќе се качат на станицата, тие ќе се приклучат на ISS експедицијата 65.[21][22][23] Неколку часа пред објавата, Песке го открил своето второ име на мисија како Alpha, по Алфа Кентаур, најблискиот ѕвезден систем на Сонцето, следејќи ја традицијата за именување на француската мисија.

Амбасадор на добра волја[уреди | уреди извор]

На 12 април 2021 година, Тома Песке бил номиниран за амбасадор на добра волја за Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ООН).[24]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „New class of European astronauts report for training“. Архивирано од изворникот на 2012-08-04. Посетено на 2021-06-19.
 2. Graduation ceremony for ESA's new astronauts
 3. ESA astronaut Thomas Pesquet will fly to the International Space Station in 2016 19 јуни 2021
 4. [1]
 5. Lycée Pierre Corneille de Rouen - History
 6. „NASA Announces Two Upcoming Undersea Missions“. NASA. 10 June 2014. Посетено на 19 јуни 2021.
 7. Bergin, Chris (11 June 2014). „NEEMO returns with two new underwater missions“. NASASpaceflight. Посетено на 24 June 2014.
 8. „Speleology as an analogue to space exploration: The ESA CAVES training programme“. Acta Astronautica (англиски). 184: 150–166. 2021-07-01. doi:10.1016/j.actaastro.2021.04.003. ISSN 0094-5765.
 9. „Astronauts cave crew returns to earth“. CBS. 21 September 2011. Посетено на 21 September 2011.
 10. „ESA astronaut Thomas Pesquet will fly to the International Space Station in 2016“. ESA. 17 March 2014. Посетено на 19 јуни 2021.
 11. „ESA Astronaut Thomas Pesquet arrives at the International Space Station“. ESA. 19 ноември 2016. Посетено на 19 јуни 2021.
 12. „Proxima Mission Logo“. ESA. 12 November 2015.
 13. „Second Spacewalk of 2017 Successfully Complete“. NASA. January 13, 2017. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на January 28, 2017.
 14. „Astronauts carry out first of three station spacewalks“. CBS news. March 24, 2017. Посетено на March 28, 2017.
 15. Garcia, Mark (June 2, 2017). „Expedition 51 Crew Back on Earth After 196 Days“. NASA.
 16. „Thomas starts training for second space mission“. ESA - Exploration. 2020-03-11. Посетено на 19 јуни 2021.
 17. Goya, Chisato (2020-03-27). „Thomas Pesquet informe que la préparation pour sa deuxième mission spatiale est en 'stand-by'. Business Insider France (француски). Посетено на 2020-08-04.
 18. „Space Shuttle Almanac“. Twitter (англиски). Посетено на 2020-08-04.
 19. „Thomas Pesquet's 'Alpha' mission patch - collectSPACE: Messages“. www.collectspace.com. Посетено на 2020-08-04.
 20. „NASA, SpaceX to Launch Second Commercial Crew Rotation Mission to International Space Station“. NASA. 29 January 2021. Посетено на 1 March 2021.
 21. „JAXA星出彰彦宇宙飛行士の国際宇宙ステーション(ISS)長期滞在 搭乗機決定について“. JAXA. 28 July 2020. Посетено на 28 July 2020.
 22. „Thomas Pesquet first ESA astronaut to ride a Dragon to space“. ESA Science & Exploration. 28 July 2020.
 23. Potter, Sean (28 July 2020). „NASA Announces Astronauts to Fly on SpaceX Crew-2 Mission to Space Station“. NASA. Посетено на 28 July 2020.
 24. „FAO Website“. Food and Agriculture Organization. Архивирано од изворникот на 2021-05-09. Посетено на 19 јуни 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]