Тврдина Брсково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Брсково
Општи податоци
ГрадМојковац
ЗемјаЦрна Гора


Тврдината Брсково се наоѓа во близина на градот Мојковац, Црна Гора. Денеска тврдината е во рушевини. Тврдината била изградена со цел да се контролира истоимениот рудник. За изградбата на тврдината не е познато, но се знае дека била една од најзначајнните тврдини во времето на Стефан Првовенчани и Стефан Урош I, главно поради големите богатства на рудникот. Во овој период биле ковани и првите пари во тогашната српска држава. Местото по 1350 година го изгубило своето значење, главно поради истрошените ресурси на рудникот. Во 1399 година, истиот бил заземен од страна на Османлиите.