Прејди на содржината

Тврдина Метеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Метеон
Остатоци од тврдината на местото на античкиот град Метеон, на чие место денес стои црква покрај која, во акрополата, е погребан познатиот црногорски воен водач, политичар и писател Марко Милјанов
Карта
Општи податоци
ГрадПодгорица
ЗемјаЦрна Гора


Тврдината Метеон се наоѓа во близина на Подгорица, Црна Гора. Првобитно била изградена како тврдина а подоцна реонот прераснал во град. Изградбата датите од 4 век п.н.е. Градот е споменет од страна на Тит Ливиј како град во областа Лабеата.