Тврдина Клобук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Клобук
Strari grad Klobuk.jpg
Остатоци од тврдината
Општи податоци
Градпомеѓу Никшиќ и Требиње
ЗемјаЦрна Гора


Тврдината Клобук се наоѓа помеѓу Никшиќ и Требиње, Црна Гора. Денеска од тврдината има остатоци. Тврдината се споенува во борбите против Османлиите.