Тврдина Рибница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Рибница
Depedogen.JPG
Карта
Општи податоци
ГрадПодгорица
ЗемјаЦрна Гора

Тврдината Рибница се наоѓа во Подгорица, Црна Гора.

Тврдината била изградена кон крајот на 15 век (околу 1477), за време на периодот на османлиското владеење на земјата. Таа била изградена над сливот на реките Рибница и Морача[1].

Долго време тврдината била користена како магацин за оружје[2]. Во 1878 година била сериозно оштетена.

Според една српска легенда, тврдината била изградена во 12 век и била родното место на Стефан Немања.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/crnojevici/cedo_marovic_tvrdjava_je_mladja_od_nemanje_360_godina.html
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2021-01-21.