Стар град (Будва)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стариот град во Будва
Kula citadele u Budvi.jpg
Општи податоци
ГрадБудва
ЗемјаЦрна Гора


Тврдината Будва се наоѓа во истоимениот град во Црна Гора. Во почетокот тврдината била изградена на островот кој се наоѓа во близина на брегот, но подоцна истата била споена со копнениот дел од градот. Тврдината денеска е доста зачувана. Стариот град во Будва денеска е населба на градот. Во 1978 година градот бил зафатен од земјотрес, но во следните години ѕидините биле реновирани.


Галерија[уреди | уреди извор]