Тврдина Ратац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Ратац
Ratac crkva C.svg
Нацрт план на црквата
Општи податоци
Градпомеѓу Бар и Сутоморе
ЗемјаЦрна Гора

Тврдината Ратац претставува манстирски комплекс кој се наоѓа помеѓу морскиот рт помеѓу Бар и Сутоморе во Црна Гора. Манастркиот комплекс бил изграден во 9 век и опстојувал до 16 век. Денеска, објектот е под рушевини но и покрај тоа е едне од поголемите туристички центри. За првпат се споменува во 1247 година, но се смета дека постоел и од порано. Беше под заштита на српските кралеви.