Стефан Марковиќ (кошарка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Марковиќ
Марковиќ во 2018 г.
Марковиќ во 2018 г.
Висинам
Тежина98 кг
КлубЦрвена Ѕвезда
Број27
Роден25 април 1988(1988-04-25)(36 г.)
Белград, Србија
НационалностСрбин
Драфт2010 / Не драфтуван
Проф. кариера2005–
Клубови
2005–2006КК Атлас
2006–2010Хемофарм
2010–2011Тревисо
2011–2013Валенсија
2013–2014Банвит
2014–2016Малага
2016–2017Зенит
2017–2019Кимки
2019–2021Виртус Болоња
2021–presentКК Црвена Ѕвезда
Репрезентација

Стефан Марковиќ (роден на 25 април 1988 година) е српски професионален кошаркар на Црвена Ѕвезда од Јадранската лига и Евролигата. Тој ја претставуваше и кошаркарската репрезентација на Србија на репрезентативно ниво. Тој е 1.99м висок и игра на позициите организатор на игра / бек.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Марковиќ ја започна својата професионална кариера во КК Атлас. Од 2006 до 2010 година беше член на Хемофарм. Сезоната 2010–11 ја помина во Италија играјќи со Бенетон Тревизо.

Во јуни 2011 година тој потпиша двегодишен плус опција за трет договор со Валенсија Баскет во Шпанија.[1] Во јули 2013 година, преговорите за нов договор пропаднаа и тој стана слободен агент.[2] Во октомври 2013 година, тој потпиша едногодишен договор со Банвит.[3] На 27 јуни 2014 година, Марковиќ потпишал двегодишен договор со Уникаха.[4][5]

На 13 август 2016 година, Марковиќ потпишал едногодишен договор со рускиот клуб Зенит Санкт Петербург.[6]

На 23 јуни 2017 година, Марковиќ потпишал двегодишен договор со рускиот клуб Химки.[7] Во сезоната 2018-19, тој имаше просек од 6,1 поени, 4,4 асистенции и 2,1 скока за 23,3 минути игра во Евролигата и 6,3 поени, 5,0 асистенции, 3,2 скока во ВТБ Лигата. На 18 јули 2019 година, Химки се раздели со Марковиќ.

На 2 август 2019 година, Марковиќ потпиша договор со италијанскиот тим Виртус Болоња.[8] Откако ги исфрли со 3-0 и Баскет Тревизо во четвртфиналето и Њу Баскет Бриндизи во полуфиналето, на 11 јуни 2021 година Виртус го победи со 4-0 својот историски ривал Олимпија Милано во националното финале, освојувајќи ја својата 16-та национална титула и првата по дваесет години.[9]

Марковиќ на 8 ноември 2021 година потпиша со Црвена Ѕвезда од Јадранската лига.[10][11][12]

Српската репрезентација[уреди | уреди извор]

Марковиќ играше со сениорската кошаркарска репрезентација на Србија на Евробаскет 2009 година, каде го освои сребрениот медал. Тој беше репрезентативец на Србија на Светското првенство во ФИБА 2010 година каде Србија беше поразена од Литванија во натпреварот за бронзениот медал. Тој уште еднаш играше за репрезентацијата на Србија на Евробаскет 2011 во Литванија каде Србија заврши на 8-то место.

Марковиќ ја претставуваше националната кошарка на Евробаскет 2013. Тој исто така беше член на српската кошаркарска репрезентација која го освои сребрениот медал на Светското првенство во кошарка на ФИБА 2014 под новиот селектор Александар Ѓорѓевиќ.

Тој ја претставуваше Србија и на Евробаскет 2015 година.[13] Во првата фаза од турнирот Србија доминираше во најтешката група Б со 5-0, а потоа ги елиминираше Финска и Чешка во осминафиналето, односно четвртфиналниот натпревар. Сепак, тие беа запрени во полуфиналниот натпревар од Литванија со 67–64,[14] и на крајот загубија од домаќинот Франција во натпреварот за бронзениот медал со 81–68.[15] Над 9 натпревари на турнирот, Марковиќ имаше просек од 5,1 поени, 1,9 скока и 2,6 асистенции по натпревар со 39,1% шут од поле.[16]

Марковиќ ја претставуваше Србија и на Летните олимписки игри 2016 година, каде што го освоија сребрениот медал, откако загубија од САД во последниот натпревар со 96–66.[17] Марковиќ по турнирот најави повлекување од државната репрезентација.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. PE Valencia announces Stefan Markovic
 2. „Negotiations between Stefan Markovic and Valencia fall apart“. Sportando. Посетено на 15 July 2013.
 3. „Marković potpisao za Banvit“. Novosti.rs (српски). Посетено на 23 October 2013.
 4. „Stefan Markovic completa la pareja de bases del Unicaja“. unicajabaloncesto.com (шпански). June 27, 2014. Архивирано од изворникот на July 21, 2014. Посетено на June 27, 2014.
 5. „Unicaja hires Eurocup assists king Markovic“. Euroleague.net. June 27, 2014. Посетено на June 27, 2014.
 6. „Stefan Markovic signs with Zenit“. Sportando.com. 13 August 2016. Посетено на 13 August 2016.
 7. „Stefan Markovic signs a two-year contract with BC Khimki“. Sportando.com. 23 June 2017. Посетено на 23 June 2017.
 8. „Virtus Bologna officially signs Stefan Markovic“. eurohoops.net. 2 August 2019. Посетено на 14 September 2019.
 9. Virtus, sei magnifica! Bologna, scudetto dopo 20 anni, Milano schiacciata 4-0, Gazzetta dello Sport
 10. „Crvena Zvezda officially announces signing of Stefan Markovic“ (англиски). Sportando. November 8, 2021. Посетено на November 8, 2021.
 11. „Stefan Marković potpisao za Zvezdu!“. b92.net. Посетено на 9 November 2021.
 12. „Stefan Marković pens contract with Crvena zvezda mts until the end of 2022/23 season“. aba-liga.com. Посетено на 9 November 2021.
 13. „AMBITIOUS SERBIA UNVEIL POWERFUL 12-MAN SQUAD“. eurobasket2015.org. 2 September 2015. Архивирано од изворникот на 5 September 2015. Посетено на 3 September 2015.
 14. „LITHUANIA END SERBIAN STREAK, RETURN TO FINAL“. eurobasket2015.org. Архивирано од изворникот на 2015-09-19. Посетено на 20 September 2015.
 15. „FRANCE REWARD HOME SUPPORT WITH BRONZE“. eurobasket2015.org. 20 September 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-22. Посетено на 20 September 2015.
 16. „Player profile: Stefan Markovic“. eurobasket2015.org. FIBA Europe. Архивирано од изворникот на 2016-10-26. Посетено на 20 September 2015.
 17. „Rio Olympics 2016: USA beat Serbia in men's basketball to win last gold of Games“. BBC Sport. 21 August 2016. Посетено на 18 September 2017.
 18. „Marković se povlači iz reprezentacije Srbije“. n1info.com (српски). 23 August 2016. Посетено на 14 September 2019.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]