Старосаксонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стар долногермански (старосаксонски) јазик
Застапен во Германија, Данска
Изумрен околу 12 век
Јазично семејство
Германски јазици
Писмо Стара долногерманска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Старосаксонскиот јазик, исто така познат и како Стар долногермански јазик е јазик кој спаѓа во групата на западните германски јазици. Овој јазик претставувал претходник на долногерманскиот јазик и бил создаден во 9 век а опстојувал до околу 12 век кога бил заменет од страна на средниот долногермански јазик. Овој јазик бил зборуван во северозападниот дел на денешна Германија и во Данска од страна на Саксонците.

Поврзано[уреди | уреди извор]