Разлика помеѓу преработките на „Храм на Христос Спасителот“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Менува: sr:Храм Христа Спаситеља у Москви; козметички промени
с (Бот Додава: af:Katedraal van Christus die Verlosser)
с (Бот Менува: sr:Храм Христа Спаситеља у Москви; козметички промени)
 
 
[[СликаПодатотека:christ the saviour.jpg|thumb|right|250px|Поглед на црквата и на големиот камен мост во [[1905]].]]
 
'''Црквата на Исус Христос Спасителот''' ([[руски јазик|руски]]: ''Храм Христа Спасителя'') е највисоката [[православие|православна црква]] во светот. Ситуирана е во [[Москва]], на кејот на [[Москва (река)|реката Москва]].
== Дизајн ==
 
[[СликаПодатотека:Christ the Savior Cathedral Moscow from a bridge.JPG|thumb|200px|left|Реконструкција]]
Кога последниот војник на [[Наполеон|наполеонската војска]] ја напуштил [[Москва]], царот [[Александар I]] потпишал Манифест на [[25 декември]] [[1812]] преку кој јасно ја искажал неговата намера за градење на Катедрала во чест на Христос Спасителот која би ја означила нивната благодарност кон Бога за спасувањето на [[Русија]] од „непријателот кој ја затемни“ и која истовремено би служела како меморијален споменик на жртвите на рускиот народ.
 
 
== Рушење ==
[[СликаПодатотека:Christ saviour explosion.jpg|thumb|right|1931 - рушење.]]
По [[Октомвриска Револуција|Октомвриската Револуција]] во Русија во [[1917]] местото на кое се наоѓа катедралата било избрано од страна на Советите како многу погодна локација за изградба на споменик на социјализмот познат како [[Палата на Советите]]. Споменикот бил замислен да биде изграден во модернистички стил кој би служел како поддршка на огромната статуа на [[Владимир Илич Ленин]]. Поради тоа, на [[5 декември]] [[1931]] година, по наредба на [[Каганович]], катедралата била разурната со динамит.
 
 
== Новата црква ==
[[СликаПодатотека:christ the saviour new.jpg|thumb|left|Поглед на црквата од [[Црвен плоштад|Црвениот плоштад]] во [[1997]].]]
 
Со крајот на Советското владеење, Руската Православна Црква добила одобрение за ре-изградба на Црквата на Исус Христос Спасителот во февруари [[1990]]. Фондот за прибирање средства бил отворен во [[1992]]. Пониската црква била осветена во 1996 година, додека целата црква била обновена и осветена на [[19 август]] [[2000]].
[[ru:Храм Христа Спасителя]]
[[sk:Chrám Krista Spasiteľa]]
[[sr:Храм Христа спаситељаСпаситеља у Москви]]
[[sv:Kristus Frälsarens katedral]]
[[vi:Nhà thờ lớn Đấng cứu thế]]

Прегледник