Разлика помеѓу преработките на „Хари Потер и Пламениот пехар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Хари Потер и Пламениот пехар''' ({{lang-en|Harry Potter and the Goblet of Fire}}) е четвртиот дел од [[Хари Потер|серијалот]] книги за момчето волшебник [[Хари Потер (лик)|Хари Потер]], напишан од британската писателка [[Џ. К. Роулинг]].
 
Книгата започнува во селото "'''Мал Хенглтон'''" , односно селото на таткото на [[Волдеморт]].
'''Frank Bryce''' (осамен чувар на чучата на Ридл) здогледува светлина во куќата и влегува внатре, каде што го слуша разговорот помеѓу '''Волдеморт''' и '''Црвенореп''' како планираат да го убијат момчето по име Хари Потер. на жалост ''''''Волдеморт'''''' го открива и го убива со смртоносната клетва '''Авада Кадавра''' .
 
Хари и ова лето го поминува кај своите роднини. При крајот на летото заедно со Рон,Хермиона,Џини и останатите одат да го проследат "Првенството во Квидич". Но за време на престојот на првенството, избувнуваат немири, односно доаѓа до напади од страна на '''Смртојадите''' (СЛЕДБЕНИЦИ НА ВОЛДЕМОРТ) .
[[vi:Harry Potter và Chiếc cốc lửa]]
[[zh:哈利·波特与火焰杯]]
[[Податотека:
<gallery>
Пример.jpg
</gallery>]]
Анонимен корисник

Прегледник