Бранислав Ивановиќ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: национален фудбалски тим → фудбалска репрезентација, киот фудбалска репрезентација → ката фудбалска репр
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (2))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: национален фудбалски тим → фудбалска репрезентација, киот фудбалска репрезентација → ката фудбалска репр)
 
}}
 
'''Бранислав Ивановиќ''' (роден на {{роден на|22|февруари|1984}}) е [[Србија|српски]] фудбалер и капитен на српскиотсрпската националенфудбалска фудбалски тимрепрезентација кој игра за рускиот Зенит од [[Санкт Петербург]]. Тој игра во дефанзивата и може да игра како десен бек и десен централен бек.
Бранислав неговата кариера ја почна во [[Србија]], играјќи за клубот Ремонт, ФК Срем и [[ОФК Београд]]. Потоа тој се преселил во [[Русија]] каде што играл за [[ФК Локомотив Москва|Локомотив Москва]]. После две поминати години во [[Москва]] тој се преселил во [[Челзи]], каде што настапил девет сезони а тимот од [[Стемфорд Бриџ]]. Во јануари 2017 година, тој се вратил во Русија во тимот на Зенит. Тој играл за Србија на нивниот прв меѓународен турнир, [[Светско првенство во фудбал 2010|Светското фудбалско првенство 2010]].
Ивановиќ бил избран за десен бек на сезоната за [[ФА Премиер лига|Премиер лигата]] во сезоната 2009-2010 кога [[Челзи]] ја освоил титулата во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]] и [[ФА Куп]]от во [[2010]].

Прегледник