Разлика помеѓу преработките на „Храм на небото“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎Објекти: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Објекти: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
* '''Молитвената сала за добра жетва''' ({{јаз|zh-Hans|祈年殿}}) — величенствен трикалкански кружен објект со пречник од 36 м и висина од 38 м, изградена врз [[мермер]]на основа на три нивоа. Внатре царот се молел за родна година. Целиот објект е направен од дрво, без ниедна шајка. Во 1889 г. изгорел до темел поради пожар предизвикан од гром, па е изграден одново за неколку години.
* '''Царскиот небесен свод''' ({{јаз|zh-Hans|皇穹宇}}) — еднокатен еднокалкански објект изграден врз мернерна основа. Сместен е јужно од Молитвената сала за добра жетва и личи на неа, но има поскромни димензии. Околу градбата е расположен кружен ѕид што го одбива звукот и му овозможува голем досег. Овој објект е поврзан со молитвената сала со издигнат премин долг 360 м што полека се спушта од сводот до молитвената сала.
* '''Кружниот олтар''' ({{јаз|zh-Hans|圜丘坛}}) — самиот олтар на светилиштето, јужно од Царскиот небесен свод. Ова е празен кружен подиум од мермер на три нивоа, богато украсен со змејови во камена резба. Разните елементи на олтарот (скалилата, столпчињата на оградата и тнитн.) се девет на број, или во содржатели на девет. Средишниот дел се нарекува „Срце на небото“ ({{јаз|zh-Hans|天心石}}) или „Врховен јанг“ ({{јаз|zh-Hans|太阳石}}), каде царот се молел за добри услови за род. Олтарот е така изработен, што звукот се одбива од оградата и дава одек кој се верувало дека подобро патува до небото. Олтарот е изграден во 1530 г. по налог на царот Ѓаѓинг, а преуреден во 1740 г.
 
==Обред==

Прегледник