Разлика помеѓу преработките на „Галилеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Географија: Правописна исправка, replaced: Средоземно море → Средоземно Море using AWB
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: Средоземно море → Средоземно Море using AWB)
== Географија ==
 
Галилеја опфаќа повеќе од една четвртина од денешен Израел и зафаќа површина од околу 5.000 -{km²}-. Се протега од Дан на север, кај планината [[Хермон]], до гребените ''Кармела'' и ''Гилбоа'' на југ, и од долината на [[Јордан]] на исток па се до [[Средоземно мореМоре|Средоземното море]] на запад.
 
Западна Галилеја се протега од северот на [[Хаифа]] до границата помеѓу Израела и [[Либан]]. Долна Галилеја се протега од планината Кармел на југ до долината [[Беит Хакерем]] на север. Горна Галилеја се протега од Беит Хакерем па се до границата со Либан. Источната граница е [[Галилејско езеро|Галилејското езеро]] и планината [[Голан]].

Прегледник