Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
}}
 
'''Апостол Свети Тома''', уште познат и како Томас или Близнак, е еден од [[дванаесет апостоли|дванаесетте апостоли]]. Тој е можеби најпознатиот апостол кој не верувал во [[Христово воскресение|Христовото воскресение]]. Исто така тој е и единствениот апостол кој отишол надвор од [[Римско Царство|РимскатаРимското империјаЦарство]] да го проповеда [[Евангелие]]то, односно во [[Персија]], [[Кина]] и [[Индија]]. За него се смета дека можеби е првиот католик во западниот свет.
Во Евангелието на Јован во 11:16, се споменува дека кога [[Свети Лазар]] починал, апостолите на еден начин се спротиставиле на [[Исус Христос]] да се вратат во [[Јудеја]], Свети Тома смело одговорил: “''Да одиме и ние да умраме со Него“.'' Свети Тома е единствениот [[апостол]] кој присуствувал на Успението на Пресвета Богородица на небото. Останатите апостоли биле специјално дојдени во [[Ерусалим]] за самиот погреб на [[Дева Марија]].

Прегледник