Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 525 бајти ,  пред 2 години
(Одбиена последната промена (од 185.86.236.23) и ја поврати преработката 3365591 на KasparBot)
(→‎Надворешни врски: дополнување)
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичка црква|Источната католичка црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следаат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6 октомври]].
==Апостол Тома како мотив во уметноста==
* „Томината лекција“ - песна на руската поетеса [[Марина Цветаева]] од 1923 година.<ref>''Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам)''. Београд: Paidea, 2007, стр. 133-134.</ref>
 
== Надворешни врски ==
* {{en}} [http://cs.nyu.edu/kandathi/thomas.html Апостол Тома]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Апостоли}}

Прегледник