Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
__БЕЗСОДРЖИНА__
[[Податотека:Schinkel1.jpg|мини|десно|200п|Шинкел во 1826 г.]]
[[Податотека:2009-04-07 Berlin 520.jpg|мини|десно|250п|[[Стар музеј (Берлин)|Стариот музеј]] во Берлин.]]
[[Податотека:Berlin Friedrichswerdersche Kirche a.jpg|мини|десно|250п|[[Црква Фридрихсвердер|Црквата Фридрихсвердер„Фридрихсвердер“]].]]
[[Податотека:Schinkel-tomb.JPG|мини|десно|ШинкеловиотГробот гробна Шинкел во Берлин.]]
'''Карл Фридрих Шинкел''' ({{lang-de|Karl Friedrich Schinkel}}; {{роден на|13|март|1781}} – {{починал на|9|октомври|1841}}) — [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласична архитектура|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија.<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html Шинкел, Карл Фридрих] на еncyclopedia.com {{en}}</ref>
 

Прегледник