Црква Фридрихсвердер

Координати: 52°30′57″N 13°23′50″E / 52.51583° СГШ; 13.39722° ИГД / 52.51583; 13.39722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Фридрихсвердер
Friedrichswerdersche Kirche
Основни податоци
МестоБерлин, Германија
Координати52°30′57″N 13°23′50″E / 52.51583° СГШ; 13.39722° ИГД / 52.51583; 13.39722
Архитектонски опис
Архитект(и)Карл Фридрих Шинкел

Црквата Фридрихсвердер (германски : Friedrichswerdersche Kirche) е црква која се наоѓа во Берлин, Германија. Црквата е една од првите изградена во неоготски стил во периодот од 1824 до 1831 година. Нејзин архитект е Карл Фридрих Шинкел.