Црква Фридрихсвердер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Фридрихсвердер
Friedrichswerdersche Kirche
Berlin friedrichswerdersche kirche.jpg
Основни податоци
Место Берлин, Германија
Координати
Држава Германија
Архитектонски опис
Архитект Карл Фридрих Шинкел
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Црквата Фридрихсвердер (германски : Friedrichswerdersche Kirche) е црква која се наоѓа во Берлин, Германија. Црквата е една од првите изградена во неоготски стил во периодот од 1824 до 1831 година. Нејзин архитект е Карл Фридрих Шинкел.