Разлика помеѓу преработките на „Клара Шуман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 119 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Клара Шуман“)
 
[[Податотека:Clara Schumann 1878.jpg|мини|Клара Шуман]]
'''Клара Вик Шуман''' (родена како: Клара Џозефина Вик, [[Лајпциг]], [[13 септември]] [[1819]] - [[Франкфурт на Мајна]], [[20 мај]] [[1896]] ) била германски [[пијанист]], [[композитор]] и учител.
 
Таа студирала музика по барање на нејзиниот татко и на осум години ја започнала својата прва турнеја како пијанист. Таа ги играла делата на [[Волфганг Амадеус Моцарт|Моцарт]], [[Јохан Себастијан Бах|Бах]], [[Лудвиг ван Бетовен|Бетовен]], [[Феликс Менделсон|Менделсон]], [[Фредерик Шопен|Шопен и]] др. Во [[1840|1840 година]] Таа се омажила за [[Роберт Шуман]] . Од тогаш таа имала направено помалку, но по смртта на нејзиниот сопруг [[1856]] . Во истата година, таа повторно одржаодржала концерти во [[Германија]] и [[Англија]] .
'''Клара Вик Шуман''' [[Лајпциг]], [[13 септември]] [[1819]] - [[Франкфурт на Мајна]], [[20 мај]] [[1896]] ) била германски [[пијанист]], [[композитор]] и учител.
 
Нејзиниот лик бил на банкнота од 100- [[Германска марка|силнагермански германскамарки]] банкнота.
Таа студирала музика по барање на нејзиниот татко и на осум години ја започнала својата прва турнеја како пијанист. Таа ги играла делата на [[Волфганг Амадеус Моцарт|Моцарт]], [[Јохан Себастијан Бах|Бах]], [[Лудвиг ван Бетовен|Бетовен]], [[Феликс Менделсон|Менделсон]], [[Фредерик Шопен|Шопен и]] др. Во [[1840|1840 година]] Таа се омажила за [[Роберт Шуман]] . Од тогаш таа имала направено помалку, но по смртта на нејзиниот сопруг [[1856]] . Во истата година, таа повторно одржа концерти во [[Германија]] и [[Англија]] .
 
Нејзиниот лик бил на 100- [[Германска марка|силна германска]] банкнота.
 
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Clara Schumann}}
{{Портал|Биографија}}{{Музичар-никулец}}
* {{IMSLP|id=Schumann, Clara|cname=Clara Schumann}}
 
{{Портал|Биографија}}{{Музичар-никулец}}
[[Категорија:Германски композитори]]
[[Категорија:Починати во 1896 година]]
[[Категорија:Родени во 1819 година]]
{{DEFAULTSORT:Шуман, Клара}}
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]

Прегледник