Разлика помеѓу преработките на „Ногоплоди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 9 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Ножноплодни на Ногоплодни)
с
{{Taxobox
| name = НогоплодниНогоплоди
| image = Podocarpus macrophyllus inumaki.JPG
| image_width = 240px
| classis = [[Иглолисни|Четинари]]
| ordo = [[Боровидни]]
| familia = '''НогоплодниНогоплоди'''
| familia_authority = Endl.
| subdivision_ranks = Родови
}}
 
'''НогоплодниНогоплоди''' ([[науч.]] ''Podocarpaceae'') — големо [[семејство (биологија)|семејство]] на претежно [[иглолисни]] растенија, претежно од [[јужна полутопка|јужната полутопка]]. Семејството се состои од 156 [[вид (биологија)|видови]] [[зимзелено растение|зимзелени]] [[дрво|дрва]] и [[грмушка|грмушки]]. <ref name="eckenwalder2009"> James E. Eckenwalder. 2009. ''Conifers of the World''. Timber Press: Portland, OR, USA. ISBN 978-0-88192-974-4. </ref> Овие се поделени во 19 [[род (биологија)|рода]], ако го броиме родот ''Phyllocladus'', и ако ги прифатиме родовите ''Manoao'' и ''Sundacarpus''.
 
Ова семејство е класичен пример за [[антарктичка флора]], со главни центри на [[биоразновидност|разновидност]] во [[Австралазија]], особено застапени во [[Нова Каледонија]], [[Тасманија]] и [[Нов Зеланд]], и малку помалку застапени во [[Малезија]] и [[Јужна Америка]] (главно на [[Анди]]те). Неколку родови виреат северно од [[екватор]]от во [[Индокина]] и на [[Филипините]]. Родот [[ногоплод]] (''Podocarpus'') е распространет на север дури до [[Јапонија]] и јужна [[Кина]] и [[Азија]], [[Мексико]] и [[Америка]]. Родот ''[[Nageia]]'' вирее до јужна [[Кина]] и јужна [[Индија]]. Два рода се застапени и во [[супсахарска Африка]] - широкораспространетите ногоплодови и [[ендемизам|ендемскиот]] [[африкански ногоплод]] (''Afrocarpus'').
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.conifers.org/po/index.htm НогоплодниНогоплоди (''Podocarpaceae'')] на базата на голосеменици {{en}}
 
 
{{Четинари}}

Прегледник