Боровидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боровидни
Med Cypress.jpg
Листови и шишарки на обичен чемпрес (Cupressus sempervirens).
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Иглолисни
Класа: Четинари
Ред: Боровидни
Фамилии

Pinaceae, фамилија на бор (220-250)
Araucariaceae, фамилија на араукарија (41)
Podocarpaceae, фамилија на ножноплодни (170-200)
Sciadopityaceae, фамилија на чадорест бор (1)
Cupressaceae, фамилија на чемпрес (130-140)
Cephalotaxaceae, фам. на главичеста тиса (20)
Taxaceae, фамилија на тиса (12-30)
Phyllocladaceae, фам. на целеров бор (5)
(во заградите е приближниот број на видови)

Боровидните (науч. Pinales или Coniferales) — ред на растенија од класата Четинари која ги содржи современите претставници кедар, бор, ела, смрча, ариш, секвоја, чемпрес, смрека и други. Меѓутоа, познати се и неколку фосилни иглолисни растенија кои не припаѓаат во овој ред.

Посебна одлика на овие растенија е репродуктивната структура позната како шишарка.

Порано тиса била сместувана во свој посебен ред (Taxales), но скорешните генетски истражувања покажаа дека таа е монофилетска со другите иглолисни растенија, па затоа денес систематската положба и е во овој ред.

Наводи[уреди | уреди извор]