Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 64 бајти ,  пред 4 години
Одбиена последната промена (од 185.86.236.23) и ја поврати преработката 3365591 на KasparBot
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 185.86.236.23) и ја поврати преработката 3365591 на KasparBot)
{{Инфокутија за светец
|name=Свети Тома
|birth_date=[[1. век]]
|death_date=[[72]]. година
|feast_day=[[3. јули]] ([[Римокатоличка црква]]) ([[Православна црква]])<br />[[21. декември]]
|venerated_in=
|image=Thomas.jpg
|caption=
|birth_place=
|death_place=близуnear [[Кенал]], [[Индија]]
|titles=[[Дванаесет апостоли|апостол]]
|beatified_date=
}}
 
'''Апостол Свети Тома''', уште познат и како ''Томас'' или ''Близнак'', е еден од [[дванаесет апостоли|дванаесетте апостоли]]. Тој е можеби најпознатиот апостол кој не верувал во [[Христово воскресение|Христовото воскресение]]. Исто така тој е и единствениот апостол кој отишол надвор од [[Римска империја|Римската империја]] да го проповеда [[Евангелие|Евангелието]], односно во [[Персија]], [[Кина]] и [[Индија]]. За него се смета дека можеби е првиот ''католик'' во западниот свет.
Во ''Евангелието на Јован'' во 11:16, се спомнуваспоменува дека кога [[Свети Лазар]] починал, апостолите на еден начин се спротиставиле на [[Исус Христос]] да се вратат во [[Јудеја]], Свети Тома смело одговорил: “''Да одиме и ние да умремеумраме со Него“.'' Свети Тома е единствениот [[апостол]] кој присуствувал на Успението на Пресвета Богородица на небото. Останатите апостоли биле специјално дојдени во [[Ерусалим]] за самиот погреб на [[Дева Марија]].
 
Апостол Тома е почитуван како светец во [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] и [[Православна црква]]. Римокатоличката црква неговото име го славела на [[21. декември]]. Таа била преместена поради тоа што на истата дата е починал [[Свети Петар Канисиус]]. Така, во римокатоличката и [[англиканска црква|англиканската црква]], Свети Тома се чествува на [[3. јули]].
Апостол Тома е почитуван како светец во:
* [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] и
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичка црква|Источната католичка црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следатследаат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6. октомври]].
* [[Православна црква|Православната црква]].
Римокатоличката црква неговото име го славела на [[21. декември]]. Таа била преместена поради тоа што на истата дата починал [[Свети Петар Канисиус]]. Така, во римокатоличката и [[англиканска црква|англиканската црква]], Свети Тома се чествува на [[3. јули]].
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичка црква|Источната католичка црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6. октомври]].
 
== Надворешни врски ==
* {{en}} [http://cs.nyu.edu/kandathi/thomas.html Апостол Тома]

Прегледник