Разлика помеѓу преработките на „Бен Афлек“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.566 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox person
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
| name = Бен Афлек
{{Инфокутија за глумец
| image = Ben Affleck by Gage Skidmore 2.jpg
| bgcolour =
| image_size = 220п
| name = Бен Афлек
| caption = Афлек на [[Сан Диего комик-кон интернешенел]] во 2016 година
| image = Ben Affleck.jpg
| birth_name = Бенџамин Геза Афлек-Болд
| imagesize = 150px
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1972|8|15}}
| caption =
| location birth_place = [[Беркли (Калифорнија)|Беркли, [[Калифорнија]], САД
| birthname = Benjamin Geza Affleck
| years_active = 1981–сè уште
| birthdate = {{роден на|15|август|1972}}
| party = [[Демократска партија (САД)|Демократска партија]]
| location = Беркли, [[Калифорнија]]
| occupation = {{hlist|Глумец|режисер|продуцент|сценарист}}
| deathdate =
| spouse = {{Marriage|[[Џенифер Гарнер]]<br>|2005|2015|end=разделени}}
| deathplace =
| othernamechildren = 3
| relations = [[Кејси Афлек]] (брат)
| yearsactive =
| spouse = [[Џенифер Гарнер]] (од [[2005]] до денес) (1 дете, Виолет Ен Афлек)
| homepage =
| notable role =
| goldenglobeawards = '''Најдобро сценарио''' <br /> [[1998]] ''[[Good Will Hunting]]''<br /> '''Најдобар спореден глумец'''<br /> [[2007]] ''[[Hollywoodland]]''
| academywards = '''Најдобро сценарио''' <br /> [[1998]] ''[[Good Will Hunting]]''
}}
 
'''Бенџамин Геза Афлек-Болд'''<ref>{{cite web|url=https://books.google.com/books?id=2sg3CwAAQBAJ&pg=PA132|title=Finding Your Roots, Season 2: The Official Companion to the PBS Series|first=Henry Louis Gates|last=Jr|date=January 28, 2016|publisher=UNC Press Books|via=Google Books}}</ref> (роден 15 август 1972 г.) — американски глумец, режисер и продуцент.
'''Бен Афлек''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Ben Affleck'') роден [[15 август]], [[1972]] е [[САД|американски]] [[актер]].
 
Тој ја започнал својата кариера уште како дете, глумејќи во едукативната серија ''[[Патувањето на Мими]]'' (1984, [[Второто патување на Мими|1988]]). Тој подоцна се појавил во комедијата ''[[Зашеметени и збунети (филм)|Зашеметени и збунети]]'' (1993) и во разни филмови режирани од [[Кевин Смит]], како на пример ''[[Луд по Ејми]]'' (1997) и ''[[Догма (филм)|Догма]]'' (1999). Афлек се здобил со слава кога заедно со другарот од детството [[Мет Дејмон]] добил [[Златен глобус]] и [[Оскар за најдобро оригинално сценарио]] за филмот ''[[Добриот Вил Хантинг]]'' (1997). Тој потоа играл во еминентни филмови како ''[[Армагедон (филм од 1998)|Армагедон]]'' (1998), ''[[Вљубениот Шекспир]]'' (1998), ''[[Перл Харбор (филм)|Перл Харбор]]'' (2001), ''[[Кобно престројување]]'' (2002) и ''[[Сите наши стравови (филм)|Сите наши стравови]]'' (2002). Во 2005 година тој добил номинација за [[Златен глобус]] за најдобар глумец во споредна улога за изведбата во ''[[Холивудленд]]'' (2006).
 
Режисерското првенче на Афлек, ''[[Исчезната без трага]]'' (2007), кое тој исто така го напишал, било добро прифатено. Негов втор режиран филм била криминалистичката драма ''[[Град на крадци]]'' (2010), во која тој исто така глумел. За политичкиот трилер ''[[Арго (филм)|Арго]]'' (2012), кој тој го режирал, Афлек добил [[Златен глобус]] и [[БАФТА|БАФТА награда]] за најдобар режисер, и Златен глобус, БАФТА и [[Оскар за најдобар филм]]. Во 2014 година, тој глумел во психолошкиот трилер ''[[Исчезната (филм)|Исчезната]]''. Во 2016 година, Афлек го играл [[Бетмен]] во суперхеројскиот филм [[Бетмен против Супермен: Зора на правдата]], и бил режисер, сценарист на филмот ''[[Закон на ноќта]]''.
 
Affleck is the co-founder of the [[Eastern Congo Initiative]], a [[Grant (money)|grantmaking]] and [[advocacy]]-based nonprofit organization. He is also a stalwart member of the [[Democratic Party (United States)|Democratic Party]]. His younger brother is actor [[Casey Affleck]], with whom he has worked on several films including ''Good Will Hunting'' and ''Gone Baby Gone.'' Following high-profile relationships with [[Gwyneth Paltrow]] and [[Jennifer Lopez]], Affleck married [[Jennifer Garner]] in 2005. Affleck has two daughters and a son with Garner, from whom he separated in 2015.
 
== Детството и младост ==

Прегледник