Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 391 бајт ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Plaosnik i ezero.jpg|thumb|right|300px|Поглед кон Плаошник од север.]]
[[File:Plaošnik 06.jpg|right|thumb|200px|Ранохристијанска базилика]]
 
[[File:Plaošnik 10.jpg|thumb|right|200px|Крстилница]]
{{coor title dms|41|06|45.85|N|20|47|28.48|E|region:MK_type:landmark}}
 
 
'''Плаошник''' или „Плаош“ — месност на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град [[Охрид]], на околу 250м јужно од централниот дел од [[Самуиловата тврдина]].
== Археолошки истражувања ==
 
Археолошки истражувања на Плаошник се вршени повремено во текот на [[20 век]], а од [[1999]], се вршат континуирано и систематично. Главно наодите можат да се поделат на предклиментовпретклиментов период кој го опфаќа периодот од праисторијата до 9.век, и климентов период кој започнува од [[893]]. година кога Св. Климент Охридски ја изградил црквата Свети Пантелејмон, па сѐ до заземањето на Охрид од страна на [[Отоманското царство|Турците]] во [[15 век]].
 
=== Климентов период ===
Во моментов (август 2008) во тек се истражувања на конаците на манастирот и [[Климентовиот универзитет]] кои се наоѓале во близина на црквата.
 
=== ПредклиментовПретклиментов период ===
[[Податотека:Plaošnik 11.jpg|мини|десно|Мозаик со [[свастика]]]]
 
[[Податотека:Plaošnik 04.jpg|мини|десно|Древни столбови на Плаошник]]
[[Податотека:Дедал од Плаошник.jpg|thumb|150px|right|ДедалФигурината „Дедал од Плаошник.Плаошник“]]
Во 2008 година откриен е гроб на покојничка од висок општествен ранг од железното време. Се проценува дека откритието датира од преминот на осмиот во седмиот век пред нашата ера и станува збор за оставнина на [[Енгелани]]те, кои во тоа време ја населувале западна Македонија. Гробницата се разликува од сличните откритија пронајдени на археолошките локалитети во источниот дел на Македонија по бројноста на зачуваните артефакти. Телото на покојничката било закопано со бронзена лентеста дијадема поставена на главата на починатата, потоа бронзен појас со трилисни украсни додатоци, масивни бронзени белегзии и други украси.<ref>[http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=13061 Кирилица: На Плаошник откриена покојничка од железно време]</ref>
 
 
[[Податотека:Дедал од Плаошник.jpg|thumb|150px|right|Дедал од Плаошник.]]
Во 2007. година, бронзената фигура висока 20см на човек со крила, наречена „Дедал“ е пронајдена под мозаичната површина. Била откопана од црвена земја која содржи најмалку хемикалии и придонела фигурата да биде сочувана. Била обвиткана со голем слој на патина, па во прв момент не се знаело за каков предмет се работи. Откако ја исчистиле, археолозите сфатиле дека ова е единствено откритие, слична фигура досега не е пронајдена никаде на Балканот, а и пошироко.<ref>[http://forums.vmacedonia.com/f27/figura-stara-preku-2-300-g-otkriena-na-plaoshnik-2318/ Виртуелна Македонија: Фигура стара преку 2.300 г. откриена на Плаошник]</ref>
 
 
== Наводи ==
{{Commonsрв|Category: Plaošnik}}
{{reflistнаводи}}
 
{{coor title dms|41|06|45.85|N|20|47|28.48|E|region:MK_type:landmark}}
 
[[Категорија:Значајни археолошки локалитети (Република Македонија)]]

Прегледник