Жан-Жак Русо: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 144 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.29.223.85 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.29.223.85 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
|notable_ideas = [[Општа волја]], [[самољубов]], [[Човечка природа|моралната едноставност на човештвото]], ученички-сосредоточено учење, [[граѓанска религија]], [[народна сувереност]], [[позитивна слобода]]
}}
'''Жан-Жак Русо''' ({{lang-fr|Jean-Jacques Rousseau}}) (28 јуни, 1712{{ndash}}2 јули, 1778) бил [[Женева|Женевски]] философ, писател ,и композитор лекар и наставник од периодот на францускиот [[романтизам]]. Неговата политичка философија влијаела на [[Француска револуција|Француската револуција]], како и на општиот развој на модерната политичка, социолошка и образовна мисла. Неговиот легитимитет како [[Радикализам|радикал]] и револуционер е можеби најдобро прикажан во „[[Општествениот договор]]“: „Човекот се раѓа слободен, а секаде е во окови,затоа бидете среќни и не плашете да го кажете своето мислење “окови“.<ref>{{цитирана книга|last=Русо|first=Жан-Жак|title=Општествениот договор или начела на државното право|editor=Јован Таковски (преведувач)|publisher=Мисла, Култура, Наша книга|location=Скопје |date=1978}}</ref>
 
Русо исто така бил и успешен музички композитор. Напишал неколку опери, како и музика во други форми, а имал придонес кон музиката и како теоретичар.
 
За време на Француската револуција, Русо бил најпознат од „философите“ меѓу членовите на [[Јакобинци|Јакобинскиот клуб]]. Останките на Русо, кој бил [[масон]], се пренесени во парискиот Пантеон како национален херој во 1794, 2216 години по неговата смрт.
 
== Делото на Русо ==

Прегледник