Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 28 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| cor-type =
| predecessor = [[Алфонсо XIII од Шпанија]]
| successor = [[Фелипе,Филип принц на АстуријаVI|Филип]]
| suc-type =
| spouse = [[Кралица Софија (Шпанија)|Софија]]
| issue = [[Инфанта Елена од Шпанија]]<br />[[Инфанта Кристина од Шпанија]]<br />[[Фелипе,Филип принц на АстуријаVI|Филип]]
| titles = ''HM'' Крал на Шпанија<br />''HRH'' Принц на Шпанија<br />''HRH'' Инфант Хуан Карлос од Шпанија<br /> Крал на Ерусалим<ref>[http://www.sentex.net/~ajy/facts/crusades.html] Ian Crofton, Brewer's Cabinet of Curiosities.</ref>
| house = [[Бурбонска династија]]<ref>http://www.casareal.es/sm_rey/index-iden-idweb.html</ref><ref>The English language version of the Official Royal Family website is rendered as '''Borbon''', while in Spanish it is '''Borbón'''</ref>
Како и да е, Хуан Карлос на [[22 ноември]] [[1975]] година станал [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]]. Според новиот устав од [[1978]] година, кралот на Шпанија добил многу поголеми должности односно власт за разлика од другите монархии во [[Европа]]. Тој станал главен командант на вооружените сили и има големо влијание во политичкиот живот на Шпанија. По објавувањето му за крал, тој обеќал дека Шпанија ќе ја изгради под демократски услови и како таков ќе биде крал на сите нации во Шпанија.
 
Се оженил за [[Софија Грчка]]. Веднаш по стапувањето во брак, шпанците ја посретнале новата кралица со натписи од типот таа да се врати во својата матична земја. Новата кралица за мал период го научила [[шпански јазик|шпанскиот јазик]], и родила три деца, принцезите Елена и Кристина и принцот Фелипе[[Филип VI|Филип]]. Многу бргу се утврдува како интелигентна жена со голема мудрост.
 
== Абдикација ==

Прегледник