Разлика помеѓу преработките на „Јаника Балаж“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Janika balaz.jpg|мини|десно|150п|Споменикот на Јаника Балаж во [[Нови Сад]]]]
'''Јаника Балаж''' ([[унг.]] ''{{lang-hu|Janika Balázs''}}), ({{роден на|23|декември|1925}} во [[Лукино Село]] кај [[Зрењанин]] – {{починал на|12|ноември|1988}} во {{починал во|Нови Сад|}}) бил прочуен [[тамбура]]ш од [[Војводина]], [[Србија]].
 
== Живот ==
* [http://www.nin.co.rs/2003-03/20/27918.html Напис за Јаника Балаж во НИН] {{sr}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Балаж, ЈаникЈаникa}}
 
[[Категорија:Родени во 1925 година]]
[[Категорија:Починати во 1988 година]]
[[Категорија:Зрењанинци]]
[[Категорија:Војвоѓанци]]
[[Категорија:Ромски музичари]]
[[Категорија:Српски музичари]]
[[Категорија:Родени во 1925 година]]
[[Категорија:Починати во 1988 година]]

Прегледник