Хоргош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Horgoš
Хоргош
Horgos
Село
Главната улица во Хоргош
Главната улица во Хоргош
Horgoš is located in Србија
Horgoš
Horgoš
Местоположба на Хоргош во Србија
Координати: 46°09′12″N 19°58′13″E / 46.15333° N; 19.97028° E / 46.15333; 19.97028Координати: 46°09′12″N 19°58′13″E / 46.15333° N; 19.97028° E / 46.15333; 19.97028
Земја Србија
ПокраинаВојводина
ОкругСеверен Банат
Надм. вис.&1000000000000007500000075 м
Население (2002)
 • Хоргош6.325
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број24410; 24411
Повик. бр.+381(0)24
Car platesKA
Поглед кон граничниот пункт Хоргош кон Унгарија.
Еден од најзафатените гранични премини во Србија: Хоргош
Пасошна виза од 1987 од Хоргош.

Хоргош или Horgoš (унгарски Horgos) е село кое се наоѓа во најсеверниот дел од општината Кањижа, во севернобанатскиот округ, Србија. Се наоѓа во автономната покраина Војводина. Се граничи веднаш со Унгарија на север, селото Мартонош и реката Тиса на исток. Селото има етничко унгарско мнозинство (83.82%) и во него живеат 6,325 луѓе (според пописот од 2002) и во последните три пописи е забележен пад во бројот на жители.

Покрај селото се наоѓа граничниот пункт меѓу Србија и Унгарија со назив Хоргош на автопатот Е-75, како и железничката пруга Суботица-Сегед. Првиот град на унгарска територија е Реске.

Селото е познато под производството на мелени пиперки.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото живеат 5043 жители, а просечната старост на населението изнесува 40,2 години (38,1 кај мажите и 42,1 кај жените). Во селото има 2439 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,59.

Историско население[уреди | уреди извор]

  • 1961: 7,871
  • 1971: 7,823
  • 1981: 7,640
  • 1991: 7,201
  • 2002: 6,325
Етнички состав според пописот од 2002 во Србија[1]
Унгарци
  
5.302 83,82%
Срби
  
436 6,89%
Роми
  
298 4,71%
Југословени
  
114 1,80%
Црногорци
  
23 0,36%
Хрвати
  
20 0,31%
Буњевци
  
9 0,14%
Албанци
  
6 0,09%
Германци
  
3 0,04%
Украинци
  
1 0,01%
Словенци
  
1 0,01%
Словаци
  
1 0,01%
Русини
  
1 0,01%
Романци
  
1 0,01%
Муслимани
  
1 0,01%
Македонци
  
1 0,01%
непознато
  
3 0,04%
График промена во бројот на жители во текот на 20 век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Извори[уреди | уреди извор]

  • Slobodan Ćurčić, Broj stanovnika Vojvodine, Novi Sad, 1996.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]