Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Berlin Friedrichswerdersche Kirche a.jpg|мини|десно|250п|[[Црква Фридрихсвердер|Црквата Фридрихсвердер]]]]
[[Податотека:Schinkel-tomb.JPG|мини|десно|Шинкеловиот гроб во Берлин]]
'''Карл Фридрих Шинкел''' ([[герм.германски јазик|германски]]: ''Karl Friedrich Schinkel''), ({{роден на|13|март|1781}} – {{починал на|9|октомври|1841}}) бил [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласицизам|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија.<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html Шинкел, Карл Фридрих] на еncyclopedia.com {{en}}</ref>
 
== Биографија ==
Шинкел е роден во [[Нојрупин]] во [[Маркгрофовија Бранденбург|Маркгрофовијата Бранденбург]]. На шестгодишна возраст го изгубил татка си, во катастрофалниот пожар во Нојрупин. Учел архитектура во [[Берлин]] кај [[Фридрих Жили]] (1772–1800) (станале блиски пријатели) и татко му, Давид Жили. По првата посета на Италија во 1805, Шинкел се вратил во Берлин и почнал да работи како сликар. Во 1816, работејќи како сценограф, ја изработил ѕвездестата позадина за сцената со „Кралицата на ноќта“ од [[Волфганг Амадеус Моцарт|Моцартовата]] опера „[[Волшебната флејта]]“. При посета на берлинската уметничка изложба, Шинкел ја здогледал сликата „[[Талкач над морето од магла]]“ од [[Каспар Давид Фридрих]] и заклучил дека самиот тој никогаш нема да стане таков мајстор, па конечно се насочил кон архитектурата. По поразот на Наполеон, Шинкел бил назначен на чело на Пруската градежна комисија. На оваа функција бил задолжен да го преуреди сè уште невелелепниот град Берлин и да го претвори во достојна метропола на [[Прусија]]. Работел и на поголеми задачи, водејќи крупни градежни проекти ширум проширените пруски територии од Рајнската област на запад до [[Кенигсберг]] на исток.
 
[[Податотека:Schauspielhaus berlin.jpg|мини|лево|220п|Скица за Драмскиот театар во Берлин (денес [[Концертен дом (Берлин)|Концертен дом]])]]
 
== Творештво и значење ==
НоКарл Фридрих Шинкел е особено значаен по бројните теоретски трудови и нацрти, наспроти релативно малкуте објекти изведени по негова замисла. НеховитеНеговите најголеми доблести се забележуваат во плановите за неостварената препобразба на атинскиот [[акропол]] во кралски дворец за новото [[Кралство Грција]] и дворецот Оријанда на [[Крим]]. Овие, и други проекти се обработуваат во неговите дела „Збирка од архитектонски нацрти“ (''Sammlung architektonischer Entwürfe'', 1820–1837) и „Дела на вишата градежна уметност“ (''Werke der höheren Baukunst'', 1840–1842; 1845–1846).
 
Познат е и како автор на изгледот на славниот пруски медал „[[Железен крст]]“, подоцна прифатен за цела Германија.
 
Се смета дека поради лошата политичка ситуација, 9францускатафранцуската окупација и зависноста на прускиот крал) и неговата релативно рана смрт, поради која тој не доживеал да го види големиот индустриски процут на Германија во втората половина на XIX век, Шинкел впрочем воопшто не го остварил својот вистински потенцијал кој е воочлив од неговите нацрти.
 
== Поврзано ==
* [[Лео фон Кленце]];
* [[Неокласицизам]];
* [[Старогрчка архитектура]];
* [[Римска архитектура]].
 
== Литература ==
* Karl Friedrich Schinkel 1781 - 1841: the drama of architecture, уредн. John Zukowsky. With essays by Kurt W. Forster and Wolfgang Pehnt, ISBN 0-86559-105-9.
* Jörg Trempler: ''Schinkels Motive''. Matthes & Seitz, Berlin 2007, ISBN 978-3-88221-866-4.
* Christoph Werner: Schloss am Strom. Die Geschichte vom Leben und Sterben des Baumeisters Karl Friedrich Schinkel. Bertuch-Verlag, Weimar 2004, ISBN 3-937601-11-2.
 
== Поврзано ==
*[[Лео фон Кленце]]
*[[Неокласицизам]]
*[[Старогрчка архитектура]]
*[[Римска архитектура]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
 
 
== Надворешни врски ==

Прегледник