Разлика помеѓу преработките на „Мански јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 380 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава mzn:مانکس زوون)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Мански гелски јазик
|изворноимеnativename=Yn Ghaelg, Yn Ghailck
|изговорpronunciation=''ин гелг'' ''ин гелик''
|државиstates=[[Ман (остров)|Ман]]
|familycolor=Indo-European
|регион=
|сем1fam1=[[Келтски јазици|Келтски]]
|зборувачи=
|азбукаscript=[[Манска азбука]]
|семејствобоја=Indo-European
|extinct= околу [[XX век]], но во фаза на оживување.
|сем1=[[Келтски јазици|Келтски]]
|сем2=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|азбука=[[Манска азбука]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат= околу [[XX век]]
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Манскиот гелски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[келтски јазици|келтските јазици]]. Овој [[јазик]] е потомок на [[староирски јазик|староирскиот јазик]]. На овој [[јазик]] се зборува во островот [[Ман (остров)|Ман]] во [[Ирско Море|Ирското Море]].
 

Прегледник