Келтиберски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келтиберски јазик
Застапен воШпанија
ПодрачјеПиринејски Полуостров
Јазично семејство
Келтски
ПисмоКелтоиберска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Келтиберискиот јазик е јазик кој спаѓа во групата на келтските јазици и бил зборуван од страна на келтите кои живееле на Пиринејскиот Полуостров, поточно околу реките Дуеро, Тахо, Хукар и Турија. Овој јазик датира од околу II век п.н.е и бил изведен од страна на латинскиот јазик.