Староирски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Староирски јазик
Goídelc (гоидјелг)
Застапен во Ирска, Шкотска, Мански Остров, делови од Велс
Подрачје Велика Британија
Изумрен околу XII век
Јазично семејство
Келтски
Писмо Староирска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Староирски јазик (староирски: Goídelc, изговор: гоидјелг, МФА: [ˈgoiðʲelg]) — мртов јазик кој спаѓа во групата на келтските јазици. За овој јазик може да се каже дека претставува потомок на современиот ирски јазик. Староирскиот јазик бил создаден во текот на 6 век, во употреба бил сè до околу 10 век, кога бил заменет од средноирскиот јазик. Се претпоставува дека самиот староирски јазик настанал од или бил сличен со латинскиот јазик.