Разлика помеѓу преработките на „Сојуз на комунистите на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:League of Communists of Yugoslavia Flag mk.svg|thumb|right|200px|Знаме на СКЈ на македонски.]]
'''Сојузот на комунистите на Македонија''' (СКМ) била македонска секција на [[Сојуз на комунистите на Југославија|Сојузот на комунистите на Југославија]], владејачката партија во [[СФРЈ|СФР Југославија]] во текот на нејзиното постоење. До април [[1952]] го носи називот Комунистичка партија на Македонија (КПМ).
 

Прегледник