Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
== Изградба ==
На катедралата ѝ биле потребни многу години за нејзината изградба (сè до [[1860]]); деталните фрески продолжиле да се изработуваат од страна на најдобрите руски сликари и резбари и во следните дваесет години од нејзината изградба. Катедралата била осветена на [[26 мај]], [[1883]] - на денот на крунисувањето на рускиот Цар [[Александар III, цар на Русија|Александар III]].
[[Файл:Altar Cathedral of Christ the Saviour c1902 LOC 3c17005u.jpg|right|thumb|Внатрешноста на храмот, [[1902|1902 г.]]]]
 
== Рушење ==
[[Податотека:Christ saviour explosion.jpg|thumb|right|1931 - рушење.]]
По [[Октомвриска Револуција|Октомвриската Револуција]] во Русија во [[1917]] местото на кое се наоѓа катедралата било избрано од страна на Советите како многу погодна локација за изградба на споменик на социјализмот познат како [[Палата на Советите]]. Споменикот бил замислен да биде изграден во модернистички стил кој би служел како поддршка на огромната статуа на [[Владимир Илич Ленин]]. Поради тоа, на [[5 декември]] [[1931]] година, по наредба на [[Каганович]], катедралата била разурната со динамит.
Анонимен корисник

Прегледник