Санремо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сан Ремо)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Ремо
Sanremo
општина
Città di Sanremo
Панорама на Сан Ремо од пристаништето
Панорама на Сан Ремо од пристаништето
Земја Италија
Регион Лигурија
Покраина Империја
Поделоци Борело, Бусана, Бусана Векија, Колдироди, Гоцо Супериоре, Гоцо Инфериоре, Поџо, Сан Бартоломео, Сан Џамоко, Сан Џовани, Сан Ромоло, Верецо, Верецо Сан Донато, Верецо Сант’Антонио
Управа
 • Градоначалник Маурицио Ѕокарато
Површина
 • Вкупна 54,7 km2 (211 sq mi)
Надм. вис. 15 m (49 ft)
Население (30 април 2009)
 • Вкупно 56.864
 • Густина 100/km2 (270/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 18038
Повик. бр. 0184
Светец-заштитник Св. Ромул
Слава 13 октомври
Мреж. место Матична страница

Санремо (италијански: Sanremo, лигурски: Sanrœmu) или Сан Ремо (San Remo) — град во покраината Империја со околу 57.000 жители кој кежи на средоземниот брег во западна Лигурија, северозападна Италија. Основан во римско време, градот е најдобро познат како туристичко одредиште на Италијанската ривиера. Домаќин е на бројни културни настани, како што е фестивалот „Санремо“ и велосипедскиот класик Милано-Санремо.

Клима[уреди | уреди извор]

Санремо се одликува со средоземна клима (Кепен Csa).

Градот вообичаено има здрава клима со пристојно топли денови придружени со студени утра и ноќи.

Клима на Санремо
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 13,4 13,8 15,7 18,5 21,7 25,0 27,8 27,6 25,4 21,6 17,0 14,6 20,2
Просечна минимална (°C) 6,8 7,0 8,6 11,1 14,2 17,5 20,0 19,8 17,8 14,4 10,6 8,3 13,0
Просечно кол. врнежи (мм) 102 89 91 81 76 38 20 43 56 107 97 79 879

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Италија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Санремо е збратимен со:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]