Сан Лоренцо ал Маре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Лоренцо ал Маре
San Lorenzo al Mare
општина
Comune di San Lorenzo al Mare
Панорама на Сан Лоренцо ал Маре
Панорама на Сан Лоренцо ал Маре
Земја Италија
Регион Лигурија
Покраина Империја (IM)
Површина
 • Вкупна 1,3 km2 (5 sq mi)
Население (декември 2004)
 • Вкупно 1.409
 • Густина 110/km2 (280/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 18017
Повик. бр. 0183

Сан Лоренцо ал Маре (италијански: San Lorenzo al Mare) — општина во покраината Империја, во италијанскиот регион Лигурија, сместена околу 100 километри југозападно од Џенова и околу 10 километри западно од градот Империја. До 31 декември 2004 година имал 1.409 жители.[1]

Сан Лоренцо ал Маре се граничи со следниве општини: Чипреса, Чивеца, Костараинера и Империја.

Движење на населението[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Истат.