Периналдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Периналдо
Perinaldo
општина
Панорама на Периналдо
Панорама на Периналдо
Грб на Периналдо
ЗемјаИталија
РегионЛигурија
ПокраинаИмперија
ПоделоциНеџи, Сузенео
Управа
 • ГрадоначалникПатриција Гулјелми
Површина
 • Вкупна21,0 км2 (80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000572000000572 м
Население (2015)
 • Вкупно850
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.18032
Повик. бр.0184
Мреж. местоМатична страница

Периналдо (италијански: Perinaldo, лигурски: Preinòud) — општина во покраината Империја на регионот Лигурија, северозападна Италија. Сместен е 120 км југозападно од Џенова и околу 30 км западно од градот Империја. Според пописот од 2015 г. населението брои 850 жители[1].

Население низ времето[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dato Istat al 31/12/2014“. Архивирано од изворникот на 2019-10-26. Посетено на 2017-09-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]