Рудолф Мајстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудолф Мајстер
Рудолф Мајстер во 1919
ПрекариВојанов
Роден29 март 1974
Камник, Австроунгарија
(денес Камник, Словенија)
Починал26 јули 1934
Ракек, Кралство Југославија
(денес Ракек, Словенија)
Држава
Служба1890–1923
Чиндивизиски генерал
Заповедал сословенечка армија
Друга дејностпоет и самоук сликар

Рудолф Мајстер (псевдоним: Војанов; 29 март 187426 јули 1934) — бил словенечки воен офицер, поет и политички активист. Војниците кои се бореле под команда на Мајстер во северна Словенија станале познати како „борци на Мајстер“ (словенечки: Maistrovi borci). Мајстер исто така бил успешен поет и самоук сликар .

Живот[уреди | уреди извор]

Рана кариера и борба за Штајрија[уреди | уреди извор]

Мајстер е роден во трговскиот град Камник, тогаш дел од Австроунгарија. Служел како војник за време на Првата светска војна Австроунгарската армија . Во 1917 година, тој бил испратен во Грац унапреден во ранг на мајор. Во 1918 година, при крајот на војната, кога било очигледно дека Австроунгарија губи, градскиот совет на Марибор прогласил припојување на Марибор кон Австрија. Мајстер организирал словенечки волонтерски сили од 4000 војници и 200 офицери и ноќта на 23 ноември 1918 година ја презел контролата над градот Марибор и околниот регион Долна Штаерска. Овој датум е признат како државен празник во Словенија од 2005 година. Словенечкиот национален совет за Долна Штирија на 1 ноември му доделил чин генерал. Градот бил обезбеден за новоформираната Држава на Словенци, Хрвати и Срби, која се обединила со Кралството Србија во Кралството на Србите, Хрватите и Словенците во декември. Рангот на Мајстер како генерал бил потврден од Националната влада на словенечкиот дел на Кралството како „поручник со титула и карактер на генерал“ на 11 декември 1918 година, што подоцна го потврдила и Владата во Белград.[1]

Крвава недела на Марбург[уреди | уреди извор]

На 27 јануари 1919 година, Германците кои ја чекале американската мировна делегација на пазарот во Марибор (германски: Marburg) биле стрелани од словенечките трупи под команда на Мајстер. Девет Германци биле убиени, а повеќе од осумнаесет беа тешко ранети. Одговорноста за пукањето не била конечно утврдена. Германските извори ги обвиниле трупите на Мајстер за пукање без причина, додека словенечките сведоци, како што е Макс Похар, сведочеле дека Германците (некои сè уште во униформи на германската паравоена организација наречена Зелена гарда) ги нападнале словенечките војници што го обезбедувале градското собрание.[се бара извор] Австриските Германци наводно го нападнале полицискиот инспектор Иван Сенековиќ, а потоа притиснале кон словенечките војници пред градското собрание. Словенечката верзија на овој настан вклучува Германец кој пука со револвер во правец на словенечките војници, кои потоа отвориле оган спонтано пукајќи во цивилната толпа.[се бара извор] Настанот станал познат како Мариборска крвава недела (германски: Marburger Blutsonntag).

Борба за Корушка[уреди | уреди извор]

Погребот на Рудолф Мајстер.

Во ноември 1919 година, силите на Мајстер се приклучил на офанзивата на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците во Корушка. Мајстер подоцна им се придружил и учествувал во заземањето на Клагенфурт.[се бара извор] По каринтискиот плебисцит, во кој мнозинството од локалното словенечко население одлучи да остане дел од Австрија, Мајстер се повлекол во приватниот живот. Поголемиот дел од подоцнежниот живот го поминал во недвижнина близу Планина во Нотрањска.

Поезија[уреди | уреди извор]

Мајстер исто така пишувал поезија, која ја објавил во два собрани тома во 1904 и во 1929 година. Поголемиот дел од неговата поезија ја следи постромантичната естетика и е под влијание на словенечката лирска и патриотска поезија од 19от век на Симон enенко, Симон Грегоршиќ и Антон Акерц .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ude, Lojze (1977). Boj za severno slovensko mejo 1918/1919 [The Fight for the Northern Slovene Border 1918/1919] (Slovenian). Maribor: Založba Obzorja. стр. 42.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Бруно Хартман, Рудолф Маистер: генерал во песник (јубјана: Државна заложба Словенија, 2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]