Ришка катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ришка катедрала
Rigas Doms
Riga Dom-Düna.jpg
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Протестантство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Катедралата во Рига (летонски: Rigas Doms ) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа е протестантска црква, во близина на реката Даугава. Црквата била изградена во 1211 година, во времето на Алберт од Рига, а во текот на 19 век била реновирана.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]