Ришка катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ришка катедрала
Rigas Doms
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Катедралата во Рига (летонски: Rigas Doms ) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа е протестантска црква, во близина на реката Даугава. Црквата била изградена во 1211 година, во времето на Алберт од Рига, а во текот на 19 век била реновирана.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magle, Frederik. „The Walcker Organ in Riga Cathedral“. Посетено на 2007-07-11.