Лутеранска црква Свети Павле (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Павле
Svētā Pāvila Evaņģēliski luteriskā baznīca
Rīgas Svētā Pāvila evaņģēliski luteriskā baznīca (2015).jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Павле (летонски: Svētā Pāvila Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Августа Деглава[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.