Лутеранска црква Свети Павле (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Павле
Svētā Pāvila Evaņģēliski luteriskā baznīca
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Павле (летонски: Svētā Pāvila Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Августа Деглава[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.