Прејди на содржината

Катедрала Свети Јаков (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Јаков
Svētā Jēkaba katedrāle
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностКатолицизам
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Јаков (летонски: Svētā Jēkaba katedrāle) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Црквата била изградена во 15 век со стил на готика. Нејзината кула има висина од 86 метри.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]