Катедрала Рождество Христово (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Рождество Христово
Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle
Основни податоци
МестоРига, Латвија
Припадностправославие
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Катедралата Рождество Христово (летонски: Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāle) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа била изградена во периодот од 1876 до 1883 година, во времето кога оваа земја била во составот на Руската Империја. Кулата е висока 40 метри[1].

Наводи[уреди | уреди извор]