Црква на Крстот (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква на Крстот, Рига)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Крстот
Krusta Evaņģēliski luteriskā baznīca
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата на Крстот (летонски: Krusta Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Ропажу 120 [1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.