Лутеранска црква (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква на Лутер, Рига)
Лутеранска црква
Lutera Evaņģēliski luteriskā baznīca
Evangelický luteránský kostel poblíž železníční stanice Tornakalns.jpg
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Лутеранската црква (летонски: Lutera Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица 3/5 Торнакална [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.