Црква Исус Христос Спасителот (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Исус Христос Спасителот
Kristus Pestītāja svetbildes pareizticīgo baznīca
Основни податоци
МестоРига, Латвија
Припадностправославие
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Воскресение Христово (летонски: Kristus Pestītāja svetbildes pareizticīgo baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Виенибас 76[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.