Катедрала „Св. Троица“ (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала Света Троица
Svētā Trisvienības katedrāle
Holy Trinity Cathedral Riga.jpg
Основни податоци
МестоРига, Латвија
Припадностправославие
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Катедралата Света Троица (летонски: Svētā Trisvienības katedrāle) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Кришјанис Барон 126 [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.