Црква Даугавгрива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Даугавгрива
Daugavgrīvas Baltā Evaņģēliski luteriskā baznīca
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Даугавгрива (летонски: Daugavgrīvas Baltā Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Балташ 50[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.